7 grudnia NFOŚiGW zamyka II nabór w programie “Mój Prąd”!

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował się zakończyć nabór do programu “Mój Prąd” z dniem 7 grudnia. Poprzednio NFOŚiGW zapewniał, że wnioski w programie będą przyjmowane do 18 grudnia. Mimo to program zostanie zamknięty wcześniej, a decyzja wynika z ogromnej liczby wniosków, które wpłynęły do Funduszu w ostatnim czasie.

Dodatkowy budżet w wysokości 100 mln złotych, który został dołożony przez Fundusz w oparciu o średnią liczbę wniosków składanych do programu już się wyczerpał. Zaangażowanie Polaków zaskoczyło NFOŚiGW – w ostatnich dniach tempo składania wniosków zdecydowanie przyspieszyło i wyniosło nawet 2000 dziennie, podczas gdy w ostatnich tygodniach było to 1000 składanych wniosków dziennie.

Budżet wyczerpany!

Zwiększony do 1,1 mld zł budżet programu już się wyczerpał. To oznacza, że wsparcie trafi do 220 tysięcy prosumentów, którzy już produkują energię elektryczną z instalacji PV. Jak podaje NFOŚiGW, z powodu wykorzystania podwyższonej alokacji w programie, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz zamykają nabór wniosków 7 grudnia.

Wnioski będzie można składać przez formularz zgłoszeniowy na stronie gov.pl do 6 grudnia bieżącego roku włącznie.

Mimo wyczerpania budżetu, na rozpatrzenie złożonych wniosków, NFOŚiGW będzie potrzebował jeszcze dużo czasu.

“Przy tej liczbie złożonych wniosków zakładam, że ich ocena i wypłata dotacji potrwa do połowy 2021 r.” – powiedział Paweł Mirowski Wiceprezes NFOŚiGW.

Mirowski mówi też, że jeśli zarejestrowane wnioski przekroczą zakładane 1,1 mld zł, to Fundusz postara się wypracować takie rozwiązanie, które uwzględni oczekiwania i potrzeby naszych potencjalnych beneficjentów.

“Wiadomość o zakończeniu naboru do programu “Mój prąd” ma swoje złe strony ale i ma też te dobre. Rzeczywiście szkoda, przy tak wielkim zainteresowaniu, że środków nie wystarczyło dla wszystkich. Cieszy jednak zapowiedź kontynuacji programu na rok 2021, chociaż na szczegóły musimy poczekać. Najważniejsze jest to, że zamyka to pewną niepewność rynkową oraz ucina wątpliwej jakości oferty firm fotowoltaicznych oferujących “gwarantowaną dotację” – komentuje Grzegorz Burek, wiceprezes SBF POLSKA PV

“Gwarantowana dotacja” często pojawiała się w ofertach na instalację fotowoltaiczną i zachęcała do inwestycji, mimo że komunikaty od NFOŚiGW jak i raporty liczbowe o programie Mój Prąd pokazywały jasno, że budżet programu może wyczerpać się wcześniej.

“Rzetelne firmy informowały klientów o procedurze składania wniosków, gdzie po instalacji należy poczekać na wymianę licznika, a przede wszystkim uzyskać zaświadczenie o przyłączeniu mikroinstalacji. To trwa kilka tygodni i jest niezależne od firmy instalacyjnej – jednocześnie jest niezbędne do złożenia wniosku. Trudno było klienta zapewniać w listopadzie, że zdąży z wnioskiem. Obecnie co jest pewne, to ulga termomodernizacyjna, gdzie od postawy opodatkowania możemy odliczyć koszt instalacji fotowoltaicznej” – dodaje Grzegorz Burek, wiceprezes SBF POLSKA PV

Trzeci nabór już w pierwszej połowie 2021 roku!

NFOŚiGW razem z resortem klimatu i środowiska pracuje nad nową odsłoną programu Mój Prąd. Nowa edycja ma zostać rozszerzona o dotacje m.in. na punkty ładowania dla samochodów elektrycznych, a według wcześniejszych zapowiedzi również o pompy ciepła!

Warto dodać, że według zapowiedzi NFOŚiGW, osoby, którym nie uda się otrzymać dofinansowania w II naborze, będą mogły złożyć wniosek ponownie w III naborze, który ma zostać uruchomiony w pierwszej połowie 2021 roku!

Opracowanie SBF POLSKA PV na podstawie www.gov.pl i www.globenergia.pl