Gwarancja na pokrycie dachowe a instalacja fotowoltaiczna

Według szacunków MKiŚ w Polsce funkcjonuje już ponad 650 tys. prosumentów. W większości przypadków preferowanym miejscem na zainstalowanie modułów jest dach budynku. Okazuje się, że istnieje ryzyko, iż w wyniku wadliwej instalacji fotowoltaicznej można stracić gwarancję na pokrycie dachowe. Jak duże jest ryzyko utraty gwarancji na pokrycie dachowe i jak możemy temu zapobiec?

Systemy montażowe pozwalają instalować PV już prawie na wszystkich pokryciach dachowych. Najpopularniejsze z nich jest pokrycie z blachy i dachówki ceramicznej. Nieumiejętny montaż instalacji fotowoltaicznej może spowodować utratę gwarancji na pokrycie dachowe. Dlatego ważne jest aby wybierać instalatorów z kompetencjami i doświadczeniem.

Co zrobić by latami cieszyć się darmową energią z własnej instalacji fotowoltaicznej? Kluczowy jest wybór odpowiedniej firmy monterskiej. Boomowi fotowoltaicznemu, z którym mamy do czynienia na przestrzeni ostatniego roku towarzyszy rosnąca liczba zgłoszeń inwestorów poszkodowanych przez firmy montujące instalacje fotowoltaiczne. Inwestorzy zgłaszający się do stowarzyszenia informują o nieetycznych praktykach firm monterskich, które niestety oddziałują na wizerunek całej branży. Większość z tych sytuacji dałoby się uniknąć wybierając firmę z doświadczeniem i referencjami.

Ryzyko utraty gwarancji

Tematem utraty gwarancji na pokrycie dachowe w przypadku zainstalowania fotowoltaiki na dachu zajęła się redakcja Globenergia. Według ustaleń Globenergii istnieje ryzyko utraty gwarancji na dach w wyniku zainstalowania fotowoltaiki na dachu. Informacji w tej kwestii udzieliła jedna z firm produkujących pokrycia dachowe i elewacyjne która, w zależności od rodzaju pokrycia, oferuje gwarancję nawet do 60 lat.

Istnieje możliwość utraty gwarancji np. w sytuacji, gdy montaż paneli nie został prawidłowo wykonany lub firma instalacyjna uszkodziła pokrycie. Niestety, w ostatnim czasie, przyjmujemy dużo zgłoszeń reklamacyjnych, które nie są przez nas uznawane, ponieważ np. przeciekający dach jest wynikiem nieumiejętnie wykonanego montażu instalacji PV. W takich sytuacjach nie możemy odpowiadać za błędy osób trzecich.

– firma Blachotrapez dla redakcji Globenergia.

Przykład niewłaściwego montażu

Producent pokryć dachowych porównuje montaż instalacji fotowoltaicznej do przewiercania karoserii samochodu, będącego na gwarancji, w celu zamontowania jakiegoś elementu. Zdaniem producenta w wyniku niewłaściwego montażu może dojść do uszkodzenia drzwi, nieszczelności, albo pojawienia się ogniska korozji, z powodu zniszczenia powłoki lakierniczej. Naturalnym następstwem takiej sytuacji byłaby utrata gwarancji na samochód.

Montaż fotowoltaiki skonsultujmy z dostawcą pokrycia

W przypadku budowy domu warto skonsultować kwestię instalacji fotowoltaiki z dostawcą pokrycia, by zorientować się, co obejmuje gwarancja – pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Warto dowiedzieć się zarówno od producenta, jak i firmy, od której kupujemy instalację, jak wygląda kwestia gwarancji i rękojmi na dach i instalację. Mało osób zdaje sobie sprawę, że wpuszczenie na dach ekipy bez certyfikacji, która dokona instalacji systemu fotowoltaicznego, w przyszłości może przysporzyć inwestorowi wielu problemów.

Producent pokryć dachowych mówi o sytuacjach, w których firma zainstalowała panele, zniknęła z rynku, a dach przecieka i nie ma osoby, do której można się zwrócić z reklamacją.

Klient zostaje sam z przeciekającym bądź uszkodzonym dachem, a to wiadomo – generuje koszty. O zachowaniu gwarancji na dach warto pomyśleć i ustalić szczegóły zanim zdecydujemy się na wybór konkretnej firmy z branży OZE. Rozmowa przecież nic nie kosztuje, a może pozwolić uniknąć wielu nieprzyjemności związanych z niewiedzą.

– firma Blachotrapez dla redakcji Globenergia.

Montaż instalacji fotowoltaicznej zawsze warto skonsultować się z doradcą, który posiada obszerną wiedzę w tej dziedzinie.

Najważniejsze jednak jest to, że instalacja fotowoltaiczna ma sens. Nie warto zrażać się trudnościami z wyłonieniem wykonawcy. Instalacje domowe PV o mocy do 10kW w obecnym systemie rozliczeń spłacają się średnio w 5-7 lat. To dobra oferta – zamieniajmy rachunki za prąd na spłatę własnej elektrowni słonecznej.

– komentuje Grzegorz Burek, wiceprezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.