Kończy się II nabór wniosków w programie „Mój Prąd”. Co z osobami, które nie „załapią się” na dofinansowanie?
Do 18 grudnia 2020 trwa II nabór wniosków w programie “Mój Prąd”. Powiększona 10 listopada pula środków coraz mocniej się kurczy, co może powodować obawy wśród beneficjentów, że nie zdążą ze złożeniem wniosku. Co stanie się z wnioskami osób, które nie zdążą skorzystać z dofinansowania w obowiązującym naborze? Czy ich wnioski zostaną automatycznie przekazane do kolejnego naboru?
Budżet programu Mój Prąd ustalony na poziomie 1 mld złotych, przyczynił się do powstania około 200 tysięcy instalacji fotowoltaicznych. Choć II nabór został zaplanowany do 18 grudnia bieżącego roku, pula środków wyczerpała się już 6 listopada.
Mimo wyczerpania środków NFOŚiGW postanowił nie zamykać naboru. Zamiast tego, Fundusz dołożył do puli 100 milionów złotych, dzięki którym w trwającym naborze zostanie dofinansowane jeszcze około 20 tysięcy instalacji PV o mocy 2-10 kW. Oprócz rozszerzenia puli środków w trwającym naborze, NFOŚiGW potwierdził, że program będzie kontynuowany w 2021 r., a nowa odsłona będzie dawała szerszy wachlarz możliwości dla potencjalnych beneficjentów.
Co w takim razie stanie się z osobami, którym nie uda się „załapać” na dofinansowanie w obowiązującym jeszcze naborze? Czy ich wnioski zostaną automatycznie przekazane do kolejnego naboru?
Wnioski nie zostaną automatycznie przekazane do kolejnego naboru
II nabór wniosków do programu Mój Prąd miał trwać do 18 grudnia 2020 roku lub do wyczerpania alokacji środków. Budżet co prawda już się wyczerpał, co powinno zakończyć nabór, ale NFOŚiGW zdecydował się na dołożenie do puli dodatkowych 100 milionów zł.
Choć kwota może się wydawać znacząca, bo przyczynia się do dofinansowania 20 tysięcy dodatkowych instalacji PV, to biorąc pod uwagę tempo składania wniosków do NFOŚiGW (nawet 1000 wniosków dziennie!), dodatkowa pula mogłaby się wyczerpać jeszcze przed końcem listopada.
O to, co stanie się z inwestorami, którzy złożyli wniosek do programu Mój Prąd, ale nie zakwalifikują się do otrzymania dofinansowania zapytaliśmy Rzecznika Prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Według informacji, którą otrzymaliśmy dzięki uprzejmości redakcji GLOBEnergia, wszystkie osoby, które złożą prawidłowo wypełniony wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami do dnia 18.12.2020 r., przy założeniu dostępności środków, otrzymają dofinansowanie w programu Mój Prąd. Co jeśli jednak budżet się wyczerpie?
W przypadku wyczerpania budżetu programu wnioskodawcy z dolnych pozycji listy rankingowej mogą nie otrzymać dofinansowania. Należy także wziąć pod uwagę fakt, że część ze złożonych wniosków wymaga uzupełnienia lub będzie odrzucona ze względu na błędy formalne. – odpowiada Rzecznik NFOŚiGW
Jedno jest pewne: jak potwierdził Narodowy Fundusz, wnioski, które nie uzyskają dofinansowania nie zostaną automatycznie przekazane do kolejnego naboru.
Czy wniosek “spoza puli” będzie można złożyć w kolejnym naborze?
Zgodnie z regulaminem programu Mój Prąd, okres kwalifikowalności wydatków to: 23.07.2019 r. – 31.12.2025 r., a data przyłączenia instalacji do sieci nie może być wcześniejsza niż 23.07.2019 r.
W III naborze do programu Mój Prąd, który został zapowiedziany na pierwszą połowę 2021 roku, ta data nie ulegnie zmianie, więc osoby, które wykonają instalację pomiędzy naborami, będą spełniały wymagania określone w regulaminie.
Jeśli ktoś wykona instalację pomiędzy naborami, to spełnia wymagania programu i będzie mógł składać wniosek o dofinansowanie w kolejnym naborze. – potwierdza Rzecznik NFOŚiGW
Warunki kolejnego naboru
O warunki kolejnego naboru do programu również zapytaliśmy Rzecznika NFOŚiGW. Niestety dalsze szczegóły nie są jeszcze znane.
NFOŚiGW wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska pracuje nad zasadami, które będą obowiązywać w kolejnej edycji programu. Analizowane są rozwiązania mające na celu uatrakcyjnienie warunków obowiązujących w III naborze programu, np. włączenie do programu finansowania przydomowych ładowarek elektrycznych. Trwają także prace nad dalszym usprawnieniem programu tak, by przyczynił się do wzmocnienia lokalnego wymiaru energetyki przez stworzenie zachęt dla beneficjentów do wykorzystywania rozwiązań hybrydowych łączących niesterowalne źródła wytwórcze OZE z magazynem energii. odpowiada Rzecznik NFOŚiGW
Materiał powstał dzięki uprzejmości redakcji GLOBEnergia.