Jaki będzie nowy model rozliczeń prosumentów? Co zastąpi system opustów?

18 listopada 2021 roku Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu zarekomendowała odrzucenie projektu nowelizacji ustawy o OZE, który z końcem marca zakończyć obecny system opustów na rzecz modelu sprzedażowego. Komisja podczas posiedzenia podjęła również uchwałę o inicjatywie ustawodawczej wprowadzającej m.in. system net-meteringu 1:1. Jak będzie wyglądał nowy model rozliczeń prosumentów w Polsce? Zapraszamy na LIVE z udziałem ekspertów z branży fotowoltaicznej!

Już 23 listopada o godz. 17.00 dołącz do LIVE’a, w którym udział wezmą eksperci z branży odnawialnych źródeł energii. Eksperci porozmawiają o sytuacji w jakiej znajduje się obecnie branża fotowoltaiczna i wszystkie branże pokrewne.

Uczestnicy

LIVE pt. “Nowelizacja Ustawy OZE a przyszłość fotowoltaiki w Polsce. Zmiany dotyczą również Ciebie!” poprowadzi Bogdan Szymański – prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV. W wydarzeniu udział wezmą:

  • Jacek Biskupski – Ekspert Branży OZE
  • Paweł Lachman – Porozumienie Branżowe na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE
  • Piotr Siergiej – Polski Alarm Smogowy
  • Zdzisław Czucha – Doradca Miast, Związek Miast Polskich

LIVE na platformie YouTube oraz na Facebook’u SBF POLSKA PV

Wydarzenie będzie dostępne na serwisie YouTube:

Nowelizacja Ustawy OZE a przyszłość fotowoltaiki w Polsce. Zmiany dotyczą również Ciebie!wejdź już teraz i włącz przypomnienie!

A także na Facebooku’u Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.

Facebook Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV

Wydarzenie jest darmowe i nie wymaga rejestracji. Serdecznie zapraszamy!

Agenda spotkania

Blok 1 – Ustawa o OZE – najnowsze ustalenia z komisji i możliwe drogi rozwoju.
Blok 2 – Ustawa o OZE – Konsekwencje i ryzyka dla właścicieli instalacji, gmin i inwestorów.

LIVE jest realizowany w ramach akcji #PrawoDoCzystejEnergii.

Założenia nowego systemu

Nowy projekt wszedłby w życie 1 lipca 2022 roku. W pierwszym etapie funkcjonowania nowego systemu, który obowiązywałby do końca 2023 roku obowiązywałoby rozliczanie w stosunku ilościowym 1:1. Elektroprosument indywidualny i zbiorowy będzie mógł skorzystać z 30 proc. obniżki w opłacie dystrybucyjnej, jeśli będzie dysponował magazynem energii.

W drugim etapie obowiązującym od 1 stycznia 2024 roku. W drugim etapie dotychczasowi prosumenci będą rozliczani w starym systemie, natomiast nowi prosumenci będą objęci nowym systemem net-billingowym, czyli rozliczeniem finansowym. Projekt ustawy przewiduje także agregatorów. Senat przyjął inicjatywę ustawodawczą. 13 senatorów głosowało za projektem.

Nowy projekt poselski zostanie przedstawiony na najbliższym posiedzeniu senatu przez sprawozdawcę komisji, senatora Stanisława Gawłowskiego.

Dołącz do nas już 23 listopada o 17:00! Posłuchaj ekspertów i włącz się w dyskusje. Bądź świadomy tego, co się zmieni! Zapraszamy.

Nowelizacja Ustawy OZE a przyszłość fotowoltaiki w Polsce. Zmiany dotyczą również Ciebie! – wejdź już teraz i włącz przypomnienie!