Na co zwrócić uwagę wybierając firmę fotowoltaiczną?
W przeciągu ostatnich kilku lat nastąpiła duża poprawa jakości instalacji PV wykonywanych przez firmy wykonawcze. Nie oznacza to jednak, że błędy nie są popełniane. Popełnianie podstawowych błędów zdarza się firmom wykonawczym obecnie znacznie rzadziej i w większości dotyczy nowych firm wchodzących na rynek bez odpowiedniego przygotowania i szkoleń.
Nie zawsze duża firma gwarantuje najwyższą jakość
Należy mieć na uwadze, że nie w każdym przypadku wybór dużej firmy gwarantuje wysoką jakość usług. Często takie przedsiębiorstwa mają dobrze rozwinięty dział sprzedaży, dobrze przygotowanych handlowców, dzięki czemu skutecznie przekonują nas do podjęcia decyzji na temat zakupu instalacji. W wielu przypadkach takie firmy sam proces wykonania instalacji zlecają podwykonawcom – więc tak naprawdę instalacje wykonuje inna, być może nie doświadczona ekipa montażowa. W związku z tym warto zatem sprawdzić oferty, mniejszych, lokalnych firm wykonawczych cieszących się dobrą renomą.
Nie trzeba być fachowcem, by zweryfikować podstawowe kwestie
Inwestor może zweryfikować głównie kwestie formalnoprawne związane z wymogami przeciwpożarowymi. W przypadku instalacji o mocy powyżej 6,5 kW powinniśmy otrzymać od firmy wykonawczej projektu uzgodniony z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych. Kwestie związane ściśle z montażem instalacji fotowoltaicznych są trudne do zweryfikowania po montażu szczególnie przez inwestora nie posiadającego wystarczającej wiedzy w tej dziedzinie.
Jeśli usłyszymy od wykonawcy, że inwestor sam powinien skonsultować projekt z rzeczoznawcą, powinniśmy podziękować takiej firmie za usługę. Profesjonaliści zawsze wykonują projekt i uzgadniają go z rzeczoznawcą, jeśli jest taka konieczność. Trudno sobie wyobrazić aby inwestor nie posiadający stosownej wiedzy byłby w stanie merytorycznie takie uzgodnienie przeprowadzić
– Bogdan Szymański, prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.
Jak powinna wyglądać umowa?
Przebieg prac projektowych i montażowych powinien odbywać się na podstawie zawartej umowy. Należy zwrócić uwagę, czy w umowie oprócz terminów jest określony zakres prac oraz czy wskazane są kluczowe urządzenia takie jak: falownik, moduły PV oraz konstrukcje.
O samą umowę warto wcześniej poprosić, by móc się z nią zapoznać. Jeżeli wykonawca unika wcześniejszego wysłania umowy i nalega na jej podpisanie podczas pierwszej wizyty to inwestorowi powinna zapalić się żółta lampka, czy w umowie nie ma zapisów, które są dla inwestora niekorzystne np. utrudnione odstąpienie od niej w ustawowym terminie 14 dni
– Bogdan Szymański, prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV.
Co powinniśmy dostać od instalatora po wykonanej instalacji?
- karty katalogowe: falownika, modułów, konstrukcji wsporczej, oraz zabezpieczeń,
- protokół z pomiarów,
- protokół odbioru.
W dokumentacji powinny być zamieszczone również zastosowane nastawy falownika, oznaczenie wykonawcy i dane kontaktowe w celach serwisowych. Na podstawie tego, czy dana firma dostarczy inwestorowi wszystkie z powyższych dokumentów można stwierdzić, czy firma jest profesjonalna.