Pięciopak fotowoltaiczny dla MŚP:

 

  1. Mikroinstalacja do 150kWp [obecnie do 50 kWp].

    Proponujemy zmianę definicji mikroinstalcji w ustawie o odnawialnych źródłach energii, podnosząc maksymalną moc z 50 kW do 150 kW dla instalacji przyłączonych do sieci o napięciu niższym niż 110 kV. Zmiana ta ma wspierać rozwój fotowoltaiki, szczególnie w mniejszych przedsiębiorstwach jak piekarnie czy małe zakłady produkcyjne, które zmagają się z rosnącymi kosztami energii elektrycznej. Obecne procedury, wymagające uzyskania pozwolenia na budowę i warunków przyłączenia, trwają 9-12 miesięcy, co stanowi barierę dla wielu przedsiębiorstw. Proponujemy, aby instalacje o mocy do 150 kW były zwolnione z tych wymagań, właściciel tej wielkości inwestycji miałby ograniczenie wprowadzenia prądu do sieci do mocy 50 kWp. 

  2. Warunki przyłączeniowe w 30 dni [obecnie do 150 dni].

    Adresujemy problem długotrwałego procesu uzyskania warunków przyłączeniowych dla instalacji PV o mocy od 151 kW do 999 kW, które służą głównie auto-konsumpcji w sektorze MŚP. Proponujemy wprowadzenie regulacji skracających czas oczekiwania na warunki przyłączeniowe do 30 dni, co może złagodzić wpływ wzrostu cen energii, przy jednoczesnym ograniczeniu wypływu energii z instalacji do sieci tzw. “zero eksport”, dzięki czemu taka inwestycja będzie miała neutralny wpływ na sieć. 

  3. Zniesienia obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę dla instalacji od 151 kW do 999 kW,

    jeśli są one zlokalizowane na dachu i nie naruszają jego obrysu oraz charakteru budynku. Takie działania mogą ułatwić rozwój małych instalacji PV i pomóc sektorowi MŚP w obliczu rosnących kosztów energii. 

  4. Wyłączenia z konieczności uzyskiwania warunków zabudowy dla naziemnych instalacji fotowoltaicznych do 500 kW i dachowych bez limitu mocy.

    Nowelizacja ustawy o zagospodarowaniu i planowaniu przestrzennym wprowadziła ułatwienia dla instalacji fotowoltaicznych. Jednak nie wprowadzono stosownych uproszczeń dla inwestycji lokalizowanych w miejscach, gdzie nie ma obowiązujących planów. 

  5. Ujednolicenie i uproszczenie wymagań wobec telemechaniki dla instalacji typu A [urządzenie dla operatora i właściciela instalacji do monitoringu i zarządzania instalacją],

    szczególnie tych, które spełniałyby warunki definicji mikroinstalacji z punktu 1. Dzisiejszy koszt telemechaniki potrafi być w widełkach od 100 000 – 200 000 zł co powoduje dwukrotne zwiększenie kosztów inwestycji. Dodatkowym zabezpieczeniem dla operatora mogłaby być możliwość pobierania dodatkowej opłaty za ponadnormatywne wprowadzenie energii do sieci.

 

xa