Dziś uczestniczyliśmy w śniadaniu prasowym Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które zostało zorganizowane w związku z rozpoczęciem II naboru wniosków do programu Mój Prąd.

13 stycznia 2020 roku rozpoczął się II nabór do Programu Mój Prąd, który potrwa do 18 grudnia 2020 roku Pierwszy nabór okazał się sukcesem, a Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansował ponad 27 tysięcy instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 152 MW. Wysokość dotacji osiągnęła prawie 132 mln zł.

II nabór dopiero się rozpoczął, a już od rana do Narodowego Funduszu wpłynęło 140 wniosków elektronicznych.

Nowa strona internetowa

Wraz z II naborem została uruchomiona nowa strona internetowa, specjalnie dedykowana Programowi Mój Prąd: http://mojprad.gov.pl/. Na stronie można sprawdzić status złożonego wniosku, instruktaż składania wniosków, odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz wiele innych informacji związanych z Programem.

Wnioski z I naboru

Choć I nabór zakończył się 20 grudnia 2019 roku, jeszcze nie wszystkie dotacje zostały wypłacone. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz Ministerstwo Klimatu zapowiedziało, że uporają się z pozostałymi do wypłaty dotacjami, w przeciągu dwóch najbliższych tygodni.

Piotr Woźny, Prezes NFOŚiGW, fot. SBF POLSKA PV

Moce zainstalowane w PV

Według danych Polskich Sieci Energetyczne, moc zainstalowana w fotowoltaice w Krajowych Sieciach Energetycznych według stanu na 1.01.2020 r. wyniosła 1299,6 MW. Oznacza to, że od początku 2019 roku zainstalowano 828,2‬ MW, a w grudniu instalowano średnio 3,67 MW dziennie.

Wzrost liczby montaży w 3. i 4. kwartale 2019 roku, to skutek naturalnych corocznych czynników takich jak zakańczanie inwestycji gminnych, czy rozliczenie podatkowe, ale także skutek programu Mój Prąd.