W dniach 8-9 października w Krakowie odbył się II Kongres Trendy Energetyczne zorganizowany przez redakcję GLOBEnergia. SBF POLSKA PV objęło patronatem i współorganizowało to dwudniowe, wyjątkowe wydarzenie i aktywnie uczestniczyło wobradach, dzilać się z uczestnikami wiedzą i doświadczeniem.  Prezes stowarzyszenia Bogdan Szymański był również moderatorem panelu dotyczącego fotowoltaiki na małą i dużą skalę.

Zobaczcie, jakie były tegoroczne Trendy Energetyczne!

Nowy program transformacji energetycznej

Podczas pierwszego dnia II Kongresu Trendy Energetyczne, Premier Jarosław Gowin wraz z Hanną Uhl zapowiedzieli nowy program transformacji energetycznej dla branży producentów urządzeń grzewczych.

Program zostanie uruchomiony w listopadzie w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, agendzie rządowej podległej ministerstwu nauki. Wesprze on technologie ogrzewania budynków takie jak pompy ciepła, czy urządzenia grzewcze na biomasę, które mają najlepsze szanse rozwoju w ciągu najbliższych 10 lat.

Wartość programu osiągnie 200 mln złotych. Środki zostaną przekazane na projekty badawcze adresowane przede wszystkim do małych i średnich firm, ale duże przedsiębiorstwa nie zostaną z niego wykluczone.

Ograniczenie ulgi termomodernizacyjnej

Prezes NFOŚiGW – Piotr Woźny zapowiedział ograniczenie ulgi termomodernizacyjnej w taki sposób, żeby nie mogli z niej korzystać ci, którzy mają w domu źródło ciepła, które jest niezgodne z przepisami lokalnej uchwały antysmogowej. W tej chwili spora część ludzi korzysta z ulgi termomodernizacyjnej na inwestycje niezwiązane z poprawą jakości powietrza, na przykład na wymianę stolarki okiennej. Wprowadzenie warunkowości to plan na początek 2020 roku.

Program Czyste Powietrze nie wróci do nowych domów

Program Czyste Powietrze jest i był skierowany przede wszystkim do domów, w których termomodernizacja nie została przeprowadzona i które są opalane złej jakości źródłem ciepła. Początkowo pomysł był taki, żeby nowe domy były włączone do programu bezterminowo. Wedle obecnych ustaleń, dotacja obejmuje nowe domy do końca 2019 roku. Jak potwierdził Piotr Woźny – po tym czasie zakończy się i już nie wróci. Być może Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zacznie pracę nad wsparciem inwestycji, w których fotowoltaika zostanie połączona z pompą ciepła, ale to na razie melodia przyszłości. Bogdan Szymański, uczestnik panelu z Piotrem Woźnym wypowiadał się na temat efektu skali w fotowoltaice i pokazał, jak mocno mogą obniżyć się ceny wytwarzania energii właśnie w sektorze energetyki słonecznej.

Panel dyskusyjny z udziałem Bogdana Szymańskiego, Prezesa SBF POLSKA PV

Ciągłość programu Mój Prąd

Podczas II Kongresu Trendy Energetyczne, Piotr Woźny – Prezes NFOŚiGW ogłosił, że nabór będzie się odbywał w trybie ciągłym, a wraz z datą zakończenia pierwszego naboru: 20 grudnia, rozpocznie się kolejny. Zaznaczył, że podana data zakończenia naboru została podana z konieczności i wynika z procedur administracyjnych.

8 października odbyło się również spotkanie autorskie z Bogdanem Szymańskim, autorem poradnika „Instalacje Fotowoltaiczne” i prezesem SBF POLSKA PV.

Trendery 2019

Pierwszy dzień kongresu zakończył się uroczystym bankietem, podczas którego zostały wręczone dwie ważne nagrody, przeznaczone dla osobistości, które wykazały realny wpływ na zmiany w polskiej energetyce.

Za rozwój energetyki obywatelskiej i za intensywne działania wspierające polskich prosumentów oraz wkład w walkę o czyste powietrze tytuł TRENDERA 2019 otrzymał prezes NFOŚiGW oraz pełnomocnik premiera ds programu Czyste Powietrze – Piotr Woźny.

Za inicjatywę kampanii społecznej DOMY BEZ RACHUNKÓW promującej domy niezależne energetycznie oraz wkład w rozwój branży mikroinstalacji OZE tytuł TRENDERA 2019 otrzymał ambasador branży, prezes PORT PC – PAWEŁ LACHMAN.

Gala rozdania Trenderów 2019 (Źródło: GLOBEnergia)

Podsumowanie drugiego dnia

Drugi dzień konferencji był podzielony na dwie części. Pierwsza z nich dotyczyła w głównej mierze fotowoltaiki. Pierwszą część rozpoczął Bogdan Szymański – Prezes SBF POLSKA PV, który omówił tendencje rynkowe i technologiczne oraz prognozy na rynku fotowoltaicznym w Polsce. Rozmawiano też o tym, czy w wysokosprawnych modułach PV jakość idzie w parze z innowacjami, o kodeksach sieciowych i przyłączaniu instalacji OZE do sieci oraz transformacji energetycznej przyszłości o gwarancjach w fotowoltaice i  finansowaniu fotowoltaiki dla firm.

Bogdan Szymański podczas panelu dyskusyjnego  (Źródło: GLOBEnergia)

Bogdan Szymański podczas rozmowy z firmą Corab  (Źródło: GLOBEnergia)

Bogdan Szymański podczas rozmowy z firmą Jinko Solar  (Źródło: GLOBEnergia)

Bogdan Szymański podczas rozmowy z firmą Fronius  (Źródło: GLOBEnergia)

Część dotyczącą fotowoltaiki zakończył temat: Fotowoltaika w Polsce – blaski i cienie praktyki montażu indywidualnych systemów prosumenckich z perspektywy Biegłego Sądowego przeprowadzony przez dr inż. Jacka Biskupskiego z SBF POLSKA PV.

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV