Na tegorocznym Forum Fotowoltaiki i Magazynowania Energii Solar+, które odbyło się 8 lutego w Kielcach, nie zabrakło dyskusji o sytuacji prosumentów, nowym podejściu do magazynowania energii i sposobach na usprawnienie pracy instalacji fotowoltaicznych.
Dziewięciu przedstawicieli firm zajmujących się panelami PV i magazynowaniem energii przedstawiło swoje propozycje, jak stawić czoła wyzwaniom nowoczesnej energetyki.

Urządzenia i ich możliwości integracji – „nowy” wymiar fotowoltaiki
Pierwszą sesję tematyczną poprowadził Bogdan Szymański, a swoje prezentacje przedstawili Marcin Jędrachowicz (Jinko Solar), Dawid Waligóra (Sungrow) i Karol Rewczuk (Volvo). Z wystąpień prelegentów wynika, że w dążeniu do osiągnięcia lepszej efektywności instalacji i optymalizacji pracy producenci szukają nowych rozwiązań konstrukcyjnych paneli i falowników. Zaprezentowana technologia paneli słonecznych TOPCon (ang. Tunnel Oxide Passivated Contact) dzięki pokryciu powierzchni panela dodatkowymi warstwami półprzewodnika, ma zapewniać niższe straty spowodowane rezystancją, a co za tym idzie wyższą sprawność panelu.
Rozwiązaniem na nierównomierne obciążenie faz ma być nowa generacja falowników, które w inteligentny sposób mogą zarządzać energią, w tym ładowaniem lub rozładowywaniem magazynów energii. A skoro o magazynowaniu energii mowa – mówiono również o tym, że w roli magazynów energii można wykorzystać samochody elektryczne, które mają nad zwykłymi akumulatorami taką przewagę, że mogą się przemieszczać. Uwzględnienie ich w systemie równoważenia sieci energetycznej może być więc bardzo pomocne.
Projektowanie, bezpieczeństwo i zarządzanie
W drugiej części spotkania plan na przyszłość inwestycji fotowoltaicznych zaprezentowali Maciej Piliński (Fronius), Paweł Szarek (Avrii), Karol Gnoza (Enson), Barbara Michałowska (Corab), Maciej Palmowski (Kostal) i Krzysztof Grobel (Solgen).
Tematem wystąpień były potencjalne niebezpieczeństwa w instalacjach PV (w tym cyberprzestępczość, powstawanie łuków elektrycznych, usterki i awarie sprzętu) i sposoby ich unikania. Mówiono także o świadomym podchodzeniu do produktu – możliwości naprawy i zrównoważonego pozyskiwania surowców do budowy.
Jako ważna kwestia zostało też poruszone zarządzanie energią, poprzez inteligentne systemy automatyki budynkowej współpracujące z falownikiem instalacji fotowoltaicznej. Omówiono funkcje nowoczesnego falownika i możliwości poszczególnych urządzeń.
Podkreślono również znaczenie odpowiedniego zaprojektowania i doboru elementów konstrukcyjnych w bezpiecznej instalacji fotowoltaicznej. Instalatorzy mogli więc usłyszeć kilka rad i zweryfikować stosowane przez siebie metody.
Na forum pojawił się również pomysł synergii produkcji energii i zrównoważonych upraw rolnych, przez instalowanie fotowoltaiki na obszarach rolnych. Tak zwana agrowoltaika ma umożliwić produkcję zielonej energii i osiągnięcie lepszej wydajności plonów rolnych. Panele słoneczne mogłyby być instalowane zarówno nad, jak i między terenami uprawnymi.
Na koniec pojawiła się analiza działających w Polsce instalacji fotowoltaicznych. Okazało się, że najwięcej mocy zainstalowano w formie mikroinstalacji, a duże farmy słoneczne powyżej 1 MW to tylko 5% łącznej mocy PV w kraju. Uczestnicy mieli okazję uporządkować swoją wiedzę na temat wymogów formalno-prawnych i kolejnych kroków planowania inwestycji w fotowoltaikę.