W dniach 17-19 września 2019 roku w Bielsku Białej odbyły się targi nowoczesnych urządzeń, aparatury i technologii dla przemysłu energetycznego. To wydarzenie to rokrocznie ciekawe miejsce spotkań czołowych przedstawicieli branży elektrotechnicznej w Polsce.

Dzisiaj zakończyły się targi energetyczne ENERGETAB 2019, a więc za nami trzy aktywne dni w bielskich targach. Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV tym razem wzbogaciło swoim udziałem jedną z kluczowych debat dotyczących przyszłości energetyki w Polsce.

Jak co roku, targom towarzyszyły konferencje organizowane przez izby i stowarzyszenia patronujące targom, warsztaty organizowane przez PTPiREE, czy seminaria promocyjne wystawców. Na jednym z paneli dyskusyjnych można było zobaczyć w roli eksperta prezesa Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV – Bogdana Szymańskiego.
Pretekstem do rozmowy z ekspertem był fakt, że KGHM Polska Miedź i Grupa PGE Polska podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy realizacji projektów fotowoltaicznych. Wiemy też, że w Wielkopolsce powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce. Wybuduje je polska spółka we współpracy z chińskim partnerem, a jej moc ma wynieść aż 600 MW. Rynek fotowoltaiki dla dużych firm to przede wszystkim duże źródła o mocach od 1MW wzwyż.

Bogdan Szymański podczas debaty (Źródło: SBF POLSKA PV)

Bogdan Szymański opowiadał, kto i na jakich zasadach może i będzie mógł inwestować w tego rodzaju energetykę. Przedstawił również uczestnikom jakie na dzisiaj globalne technologie związane z fotowoltaiką grają główną rolę oraz jakie lokalne podmioty i rozwiązania mają szanse na udział w rynku fotowoltaiki w Polsce.

Kilka słów o targach

Wśród eksponatów, mieliśmy okazję zobaczyć urządzenia rozdzielcze wysokich i niskich napięć, transformatory, generatory czy silniki, agregaty prądotwórcze i UPS-y, odnawialne źródła energii, układy automatyki, sterowania, pomiarów i diagnostyki, kable i przewody, słupy i oprawy oświetleniowe, podnośniki i specjalistyczne pojazdy dla energetyki, osprzętu sieciowego i instalacyjnego. Targi to też szereg energooszczędnych źródeł światła, maszyn i narzędzi dla budownictwa energetycznego a także rozwiązań informatycznych czy ofert usług dla branży energetycznej i wiele jeszcze innych innowacyjnych rozwiązań.

Targi Energetab 2019 (Źródło: SBF POLSKA PV)

W tym roku, wśród 700 wystawców z 24 krajów Europy, Azji i USA spotkaliśmy zarówno dobrze znane międzynarodowe korporacje dostarczające pełny wachlarz produktów na globalne rynki, jak też większość znaczących krajowych dostawców najbardziej zaawansowanych technologicznie maszyn, urządzeń i aparatów, służących niezawodnemu i efektywnemu wytwarzaniu oraz dostarczaniu energii elektrycznej.

 

Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV