Problemy z siecią elektroenergetyczną były jednym z tematów Fakty TVN oraz rozmowy w TVN24 6 lipca. Maciej Borowiak, Prezes SBF Polska PV przedstawił stanowisko Stowarzyszenia oraz wyjaśnił z czego wynikają pojawiające się problemy z wyłączeniami instalacji PV.

 

Najważniejsze punkty stanowiska SBF Polska PV:

  • Brakuje jasnych statystyk dotyczących skali wyłączeń instalacji fotowoltaicznych – Stowarzyszenie zwraca uwagę na potrzebę zbadania, jak często dochodzi do wyłączeń i jaka jest ich skala.
  • Sieci energetyczne nie są dostosowane do nowej rzeczywistości, w której energia jest nie tylko pobierana, ale też dostarczana – sieci zaprojektowane były w innym współczynniku równoczesności i wymagają modernizacji.
  • Występują problemy z falownikami – różne ustawienia dotyczące napięcia, a także brak regulacji mocy biernej, szczególnie w tańszych modelach, mogą prowadzić do problemów z produkcją energii.
  • Zaproponowane rozwiązania to modernizacja sieci oraz powszechne wdrożenie magazynów energii. Szczególny nacisk kładzie się na modernizację sieci, które wymagają pilnej aktualizacji, a rozwój magazynowania energii wymaga wsparcia ze strony państwa, podobnie jak ma to miejsce w Niemczech.

 

Zachęcamy do obejrzenia materiału wyemitowanego w „Faktach”:

https://fakty.tvn24.pl/zobacz-fakty/wydanie-z-6-lipca-7207159