Dzisiaj,30 maja 2017 r. na oficjalnej stronie Onet.pl odbyła się debata „Energia ze słońca” o charakterze edukacyjnym na temat wykorzystania energii ze Słońca. O udział w debacie poproszono prezesa Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV – Bogdana Szymańskiego.
Debatę poprowadził Łukasz Grass, redaktor naczelny Business Insider Polska. W debacie, oprócz Bogdana Szymańskiego wzięli udział: Janusz Moroz – Członek Zarządu ds. Handlu – innogy Polska, Andrzej Kaźmierski – Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej, Ministerstwo Energii oraz Adam Targowski – Skanska.
Od lewej: Janusz Moroz – Członek Zarządu ds. Handlu – innogy Polska, Bogdan Szymański – Prezes Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV, Łukasz Grass- redaktor naczelny Buisiness Insider Polska, Andrzej Kaźmierski – Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej, Ministerstwo Energii oraz Adam Targowski – Skanska
Debatę rozpoczęto materiałem filmowym, w którym pytano Polaków o to, co to jest fotowoltaika. Odpowiedzi na zadane przez reportera pytanie nie były zbyt trafne – tylko niektórzy pytani wiedzieli do czego służy i z czym się kojarzy to pojęcie.
Rozmowa rozpoczęła się właśnie od tego zagadnienia. Bogdan Szymański wyjaśnił, co to jest fotowoltaika i czym kolektory słoneczne różnią się od paneli fotowoltaicznych.
Podczas debaty rozmawiano o finansowaniu inwestycji, o zasadach rozliczeń dla producentów energii oraz porównywano rozwój fotowoltaiki w Polsce do innych krajów Europejskich.
Temat finansowania i kosztów inwestycji w instalację fotowoltaiczną został omówiony dość szeroko, z tego powodu, że wiele osób uważa instalację fotowoltaiczną jako spory wydatek. Janusz Moroz z innogy Polska wyjaśnił, że dla typowego gospodarstwa domowego, koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną o mocy około 3,24 kWp wynosi nieco ponad 17 000 PLN. Prezes SBF POLSKA PV tłumaczył, że koszt instalacji fotowoltaicznej, w porównaniu z kosztem budowy nowego domu nie jest sporym wydatkiem. Argumentował to twierdząc, że można ją sfinansować z oszczędności jakie może przynieść rezygnacja np. z dachu o fantazyjnym kształcie. Dodał również, że pod instalacje fotowoltaiczne najlepszy dach to ten najbardziej prosty.
Prowadzący debatę, Łukasz Grass pytał o kwestie estetyki. Bogdan Szymański wyjaśniał, że są już na rynku rozwiązania, które pozwalają zintegrować moduły fotowoltaiczne z połać dachu. Można to zrobić w taki sposób, że pokrycie dachowe nie jest już potrzebne.
W temacie sposobu korzystania z instalacji wyjaśniano, na jakiej zasadzie rozliczają się osoby fizyczne. Janusz Moroz wyjaśnił zasadę korzystania z wyprodukowanej energii w systemie opustów. Andrzej Kaźmierski Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii opowiedział, dlaczego postanowiono wprowadzić system opustów.
Zarówno Andrzej Kaźmierski jak i Janusz Moroz zwrócili uwagę na kwestie przewymiarowania instalacji. Podawali przykłady, które pokazują, jak ważne jest racjonalne podejście do tematu i po prostu projektowanie i wykonywanie instalacji „z głową”.
Szukając dobrych przykładów rynku fotowoltaicznego w Europie, zwrócono uwagę na to, że Niemcy, które tę dziedzinę energetyki rozwijają bardzo dynamicznie, mają podobne warunki do produkcji energii co Polska.
„Trzeba uzupełnić mix energetyczny fotowoltaiką” – podkreślił Andrzej Kaźmierski Dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii, wypowiadając się w kontekście zarówno małych, indywidualnych systemów, jak i farm fotowoltaicznych. Podkreślił również, że fotowoltaika jest coraz bardziej rynkowa, ale ciągle jeszcze wymaga wsparcia. Wyjaśnił również, że na dzień dzisiejszy, rozwój fotowoltaiki wspierają wszyscy konsumenci energii (m. in przez opłatę OZE, która widnieje na rachunku za energię elektryczną).
Rozmawiając o przyszłości rynku fotowoltaicznego w Polsce, prowadzący powołał się na raport Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej POLSKA PV, w którym prezentowaliśmy prognozy rozwoju rynku. Według Bogdana Szymańskiego, w tym roku rynek fotowoltaiczny się podwoi, czyli pod koniec roku może być zainstalowanych około 200 MW.
Bogdan Szymański podczas Debaty „Energia ze słońca”
„Ze względu na dotacje i pewne przesunięcia w dotacjach trudno jest wyrokować dokładne liczby i dokładny czas.” – skomentował Bogdan Szymański.
Andrzej Kaźmierski poinformował, że prawo w zakresie odnawialnych źródeł energii będzie się zmieniać praktycznie co roku. maja 2017 rokuwnież przypuszczenia branży, że w tym roku szykuje się nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii, która będzie zakładała poszerzenie zakresu rozwiązań systemowych.
„Rynek nie lubi rewolucji” – skomentował wypowiedź Andrzeja Kaźmierskiego Bogdan Szymański.
Ostatnie zdanie w debacie należało również do Bogdana Szymańskiego:
„Dwa lata zamieszania z Ustawą o OZE spowodowało, że ten rynek mocno przyhamował. Liczymy na to, że kolejne zmiany będą ewolucyjne, a nie rewolucyjne”.
SBF POLSKA PV