Współpraca PV z magazynami energii? Zapraszamy na PV CON 2022!

Już jutro odbędzie się KONGRES FOTOWOLTAIKI I MAGAZYNOWANIA ENERGII – PV CON 2022. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń branży fotowoltaicznej w Polsce. Na PV CON 2022 nie zabraknie również akcentów ze Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej SBF POLSKA PV. Wydarzenie poprowadzi wiceprezes stowarzyszenia – Bogdan Szymański. Z kolei, drugiego dnia webinar pt. “Systemy magazynowania energii (BESS) współpracujące z PV – to dobra inwestycja czy może wręcz przeciwnie?” poprowadzi prezes SBF POLSKA PV, Jacek Biskupski.

Sukces energetyki słonecznej w Polsce

Od listopada ubiegłego roku energetyka słoneczna zajmuje pozycję lidera wśród odnawialnych źródeł energii w Polsce. Według danych Agencji Rynku Energii (ARE) na koniec marca 2022 roku, moc zainstalowana w fotowoltaice w Polsce wyniosła 9 401,1 MW, a liczba prosumentów posiadających indywidualne elektrownie fotowoltaiczne przekroczyła milion.

Zmiana systemu rozliczeń prosumentów

Ogromne zainteresowanie domową fotowoltaiką w pierwszym kwartale 2022 roku było spowodowane tym, że inwestorzy chcieli zdążyć ze zgłoszeniem swojej mikroinstalacji do OSD przed 31 marca 2022 roku Ten dzień był datą graniczną, po której wszyscy nowi prosumenci nie będą mieli zagwarantowanego rozliczania w systemie opustów na 15 lat. Od 1 kwietnia 2022 roku zaczął obowiązywać nowy system rozliczeń dla nowych prosumentów, a wszyscy nowi prosumenci są skazani na net-billing, na który przejdą po zakończeniu okresu przejściowego, czyli 1. lipca 2022 roku.

Podczas KONGRESU FOTOWOLTAIKI I MAGAZYNOWANIA ENERGII – PV CON 2022 przedstawimy jak będzie wyglądał net-billing w praktyce. Omówimy takie zagadnienia jak depozyt prosumencki, prosumenci wirtualni i zbiorowi. Poruszymy również temat ekonomiki oraz zasady rozliczeń instalacji prosumenckich w ramach net-billingu.

Farmy fotowoltaiczne

Na PV CON 2022 poruszymy także tematy związane z fotowoltaiką wielkoskalową, którą również dotknęło wiele zmian. Zmiany te mają dotyczyć w dużej mierze lokalizacji inwestycji. Podczas kongresu przeanalizujemy, czy uproszczona procedura planistyczna będzie remedium na likwidację możliwości lokalizacji na podstawie warunków zabudowy, a także poruszymy problematykę linii bezpośredniej.

Fotowoltaika w firmie

Przedsiębiorcy w bardzo dużym stopniu odczuwają wzrost cen energii elektrycznej. W przypadku firm, rachunek za prąd może stanowić znaczący i coraz większy udział w kosztach prowadzenia działalności Na coraz wyższe rachunki jest jednak rozwiązanie w postaci instalacji fotowoltaicznej. Im wyższe będą ceny energii elektrycznej tym fotowoltaika w firmie będzie się bardziej opłacała. Na PV CON 2022 przyjrzymy się w aspektom technicznym i realiom w realizacji instalacji PV w firmie. Czy typ modułów fotowoltaicznych w instalacji komercyjnej ma znaczenie? Jak patrzeć na kwestie związane z bezpieczeństwem pożarowym konstrukcji dachowych z panelami fotowoltaicznymi? Po odpowiedzi zapraszam na PV CON 2022!

Magazyny energii

Wraz z rozwojem fotowoltaiki coraz większego znaczenia nabierają również kwestie związane z magazynowaniem energii. Pojawiają się programy wsparcia, np. Mój Prąd 4.0 i Agroenergia, które mają zachęcić inwestorów do zwiększenia autokonsumpcji produkowanej energii. Choć 1 000 000 instalacji prosumenckich powinno cieszyć branżę, to stanowią one wyzwanie dla sieci elektroenergetycznych i ich stabilności. Co zrobić z milionem instalacji prosumenckich bez magazynów energii? Jak zarządzać energią w domowej instalacji PV z magazynem energii? To kolejne tematy, które zostaną poruszone podczas PV CON 2022.

Webinary

W drugi dzień Kongresu Fotowoltaicznego PV-CON 2022 – 9. czerwca polecamy serię webinarów z profesjonalistami.

  • 10:00 – Zasady działania hybrydowych instalacji fotowoltaicznych i sieciowych z magazynami energii – REJESTRACJA
  • 11:00 – Przedsiębiorca w net-billingu – czy to się opłaca? – REJESTRACJA
  • 12:00 – Systemy magazynowania energii (BESS) współpracujące z PV – czy to dobra inwestycja? – REJESTRACJA
  • 14:00 – Zasadność budowy farmy fotowoltaicznej wschód – zachód – REJESTRACJA

Rejestracja

Udział w kongresie PV-CON 2022 jest bezpłatny, ale możliwy jest tylko po wcześniejszej rejestracji. Zarejestrowani uczestnicy otrzymają od nas aktualne informacje na temat wydarzenia, a po Kongresie materiały pokongresowe oraz nagranie z wydarzenia. 

FORMULARZE REJESTRACYJNE na pierwszy dzień kongresu oraz na poszczególne webinary są dostępne TUTAJ.