Za nami Trendy Energetyczne 2020

27 października 2020 r. już po raz trzeci odbyły się Trendy Energetyczne, jedno z najważniejszych spotkań branży energetycznej, którego patronem było Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej. W tym roku w formacie telewizyjnym i całkowicie zdalnym uczestnicy pochylili się nad omówieniem 4 najważniejszych trendów:
Europejskiego Zielonego Ładu i Fali Renowacji, polskiej walki ze smogiem i zielonego ciepłownictwa, rozwoju fotowoltaiki oraz nowych technologii w polskiej energetyce. 30 prelegentów, 5 patronów honorowych, 9 partnerów, 11 patronów. Przekaz dotarł do ponad 4000 widzów na żywo, a zasięg transmisji to ponad 13 000 użytkowników – tak wyglądała kolejna edycja Trendów organizowana przez Redakcję GLOBEnergia.

Część dotyczącą branży fotowoltaicznej poprowadził prezes naszego stowarzyszenia – Bogdan Szymański. Prezes SBF POLSKA PV rozpoczął panel dotyczący fotowoltaiki od wskazania w swojej prezentacji kierunków, w których powinien zmierzać rozwój polskiej fotowoltaiki. Bogdan Szymański w swojej prezentacji nadmienił, że zmienia się struktura klienta, a inwestycjami w energetykę słoneczną są coraz częściej zainteresowane firmy. Obserwowane są także nowe trendy w tym sektorze np. duży wzrost mocy modułów PV oraz ich wymiarów. W temacie trendów w fotowoltaice wypowiedział się również Marcin Jędrachowicz (Jinko Solar), który zwrócił uwagę na to, że inwestorzy coraz częściej patrzą w pierwszej kolejności na generację energii, na to ile zyskają przez 20, 25, 30 lat użytkowania, a nie na sam koszt początkowy. Na wpływ zwiększania powierzchni modułów fotowoltaicznych na producentów konstrukcji wsporczych zwrócił uwagę Paweł Wiktorowicz (Corab). Jego zdaniem oznacza to bardzo duże zmiany, chęć dostosowania się do zmieniających się trendów, ale także wyzwania dotyczące statyki konstrukcji. Istotę bezpieczeństwa przeciwpożarowego instalacji fotowoltaicznych podkreślił Maciej Piliński (Fronius Polska). Według eksperta istotne jest zadbanie o dwa aspekty bezpieczeństwa: aby instalacja PV sama nie stała się źródłem pożaru i by nie stanowiła zagrożenia dla służb ratowniczych. Można to osiągnąć stosując się do zaleceń i wytycznych publikowanych m.in. przez Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej, przy czym ważne jest podejście do zagadnienia, a nie konkretne rozwiązania techniczne. W trakcie panelu dotyczącego fotowoltaiki w roli prelegenta wystąpił również Michał Marona. W swojej prezentacji przedstawiciel firmy SolarEdge powiedział, że samochody elektryczne oraz pompy ciepła będą istotnymi czynnikami wpływającymi na konsumpcję energii w naszych domach,a ich sercem będzie falownik fotowoltaiczny. Edyta Witkowska-Grześkiewicz (Bruk-Bet Solar) omówiła zależności parametrów technicznych modułów od wydajności systemu PV w trakcie okresu eksploatacji. Dzięki testom wytrzymałościowym możliwa jest symulacja procesu starzenia się materiałów w różnych warunkach klimatycznych, co pozwala lepiej oszacować koszt produkcji energii w ujęciu długoterminowym.

Podczas Trendów Energetycznych organizatorzy przeprowadzili wśród uczestników ankietę, w której zapytali, jak w ich ocenie będzie rozwijał się polski rynek fotowoltaiczny w przyszłym roku. Okazuje się, że zdaniem respondentów rynek fotowoltaiczny w przyszłym roku będzie się rozwijał tak samo jak w tym lub szybciej – te odpowiedzi wybrało po 43 proc. ankietowanych. 12 proc. respondentów uznało, że rynek będzie rozwijał się wolniej. 2 proc. ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

Wirtualne spotkania z ekspertami

Drugiego i trzeciego dnia wydarzenia odbyła się seria webinarów, czyli wirtualnych spotkań z ekspertami Trendów. Zarejestrowało się ponad 1400 uczestników, którzy mieli możliwość zadania pytań dotyczących Europejskiego Zielonego Ładu, strategii łączenia systemu energetycznego, fali renowacji budynków, warunków technicznych 2021, instalacji fotowoltaicznych dla firm w świetle przepisów PPOŻ oraz przygotowania systemu do dużego przyrostu prosumentów w ciągu najbliższej dekady. Webinary cieszyły się dużą popularnością, eksperci po swoich wystąpieniach wzięli udział w sesjach z uczestnikami Trendów, którzy zostali wręcz zasypani pytaniami. Jeden z webinarów poprowadził Krzysztof Grobel – przedstawiciel firmy Solgen, która jest jednym z członków wspierających SBF POLSKA PV. Krzysztof Grobel poprowadził webinar: “Instalacje PV dla firm w świetle nowych przepisów PPOŻ”.