Jaka część budżetu Państwa gminy przeznaczona jest na energię elektryczną i cieplną? Czy szukacie rozwiązań pozwalających zoptymalizować te koszty?

Ustawa o efektywności energetycznej, o elektromobilności, o odnawialnych źródłach energii, finansowanie inwestycji oraz szanse jakie dają programy na wsparcie termomodernizacji to nie teoria, ale wyzwania przed jakimi stają samorządy.

Jak zrealizować cel zwiększenia efektywności energetycznej w inwestycjach komunalnych? Co jest istotą prac termomodernizacyjnych i jak je prawidłowo przeprowadzać? Jakie są najnowsze trendy w projektowaniu energooszczędnych i efektywnych systemów? Jak realizować inwestycje komunalne i skąd brać na to pieniądze? Jak rozpisać wniosek o dofinansowanie inwestycji?

Właśnie na ten temat prowadzona będzie dyskusja podczas XXIX Forum Energia w Gminie, które odbędzie się 4 października 2018 roku w Gdańsku.

– Jeżeli chcemy zbudować nowoczesną niskoemisyjną gospodarkę, potrzebujemy przede wszystkim zwiększyć świadomość inwestorów, zarówno na poziomie gospodarstwa domowego jak i na poziomie inwestora instytucjonalnego, co do możliwości zastosowania rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną. Taką rolę pełni Forum Energia w Gminie. Bez podstawowej wiedzy na temat dostępnych technologii i rozmów na poziomie inwestor-projektant-wykonawca, które mają za zadanie rozwianie wątpliwości co do słuszności zastosowania konkretnych rozwiązań, pozostaniemy na tym etapie, na którym jesteśmy, zapominając o konieczności rozwoju. Oczywiście potrzebujemy środków finansowych na realizację projektów, potrzebujemy regulacji na poziomie krajowym i lokalnym, ale równie mocno potrzebujemy rzetelnej wiedzy i skutecznej komunikacji społecznej. – twierdzi dr inż. Michał Kaczmarczyk (AGH, GLOBEnergia).

W programie przewidziano poruszenie zagadnień z:
– techniki grzewczej (pompy ciepła),
– fotowoltaiki,
– termomodernizacji budynków.

Nie zabraknie także niezwykle popularnej w ostatnim czasie kwestii elektromobilności. Ponadto przedstawiony zostanie od strony praktycznej realizacji Program Czyste Powietrze, który jest niezwykle istotnym aspektem działań na rzecz poprawy gospodarki cieplnej budynków, w kontekście przeciwdziałania niskiej emisji.

Warto zwrócić uwagę, że cykl konferencji Energia w Gminie, to nie tylko standardowe prezentacje ale także Energetyczny Talk Show, w którym poruszone zostaną takie tematy jak fotowoltaika w liczbach, rozwój polskiego rynku pomp ciepła, projekt a wykonawstwo w termomodernizacji budynków, czy planowanie przestrzenne i zrównoważona infrastruktura.

– Forum Energia w Gminie to spotkanie praktyków, fachowców i inwestorów. Tutaj rozmawiamy o technologii dla budynków użyteczności publicznej jak i dla domów jednorodzinnych. Całość spinamy tematami związanymi z finansowaniem. – zaprasza Bartłomiej Świderek, wiceprezes zarządu GLOBEnergia Sp. z o.o.

Mamy nadzieję, że to spotkanie zainspiruje Państwa do stania się promotorami energii odnawialnej i twórcami lepszego klimatu w naszym życiu, co bynajmniej nie odnosi się wyłącznie do OZE.

Spotkajmy się w Gdańsku!

Wstęp bezpłatny: dla burmistrzów, wójtów, prezydentów miast, działów ochrony środowiska, zamówień publicznych i inwestycji, spółek miejskich, instytucji państwowych i naukowych, partnerów organizatorów konferencji – obowiązkowa rejestracja na stronie wydarzenia.

Uczestnicy otrzymają certyfikat poświadczający udział w wydarzeniu oraz Poradnik „Niska Emisja – efektywność energetyczna w gminach i samorządach” pod redakcją naukową dr inż. Michała Kaczmarczyka.

4 października 2018 r. XXIX Forum Energia w Gminie
Miejsce: Nowy Ratusz, Sala Obrad Rady Miasta Gdańska, ul. Wały Jagiellońskie 1, 80-853 Gdańsk

Program, formularz rejestracyjny oraz pozostałe informacje dostępne na stronie wydarzenia: www.globenergia.pl/wydarzenia/xxix-forum-energia-w-gminie-w-gdansku

Zapraszamy!

Wydarzenie pod patronatem Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV.