Zmiany w podatku od nieruchomości cieszą się dużym zainteresowaniem, ale też budzą obawy. Wykonując zalecenia zawarte w wyroku Trybunału Konstytucyjnego, wprowadzono istotne modyfikacje w podatku od nieruchomości. Jak możemy wyczytać z uzasadnienia projektu nowelizowanych przepisów, mimo licznych zmian, za kluczowy postulat przyjęto utrzymanie status quo, co należy rozumieć jako dążenie do niepogorszenia dotychczasowej sytuacji podatników. 

 

Zasady opodatkowania paneli fotowoltaicznych

Ustawa regulująca podatek od nieruchomości przewiduje, że budowle (a za taką uznawane są elektrownie fotowoltaiczne – wyłącznie w zakresie ich części budowlanych) podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, ale tylko jeżeli są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. 

Jak zmiany przepisów przekładają się na sytuację prosumentów wytwarzających energię elektryczną z paneli fotowoltaicznych?

Od razu na wstępie możemy rozwiać obawy – sytuacja prosumentów w 2025 r. nie uległa pogorszeniu względem lat poprzednich.

Warto przy tym rozróżnić sytuację prosumentów prowadzących działalność gospodarczą oraz takich, którzy działalności gospodarczej nie prowadzą.

Prosumenci nieprowadzący działalności gospodarczej

Prosument energii odnawialnej, który nie wykorzystuje paneli fotowoltaicznych na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, nie jest obowiązany do zapłaty podatku od nieruchomości od tych paneli – niezależnie od tego czy są one przyczepione do dachu czy posadowione odrębnie od budynku.

Prosumenci – przedsiębiorcy

Inaczej ma się sprawa z prosumentami energii odnawialnej, którzy wykorzystują panele fotowoltaiczne w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. W takim przypadku panele fotowoltaiczne podlegają opodatkowaniu, niemniej jednak wyłącznie w zakresie ich części budowlanych, na których montowane są panele, tj. fundamentów pod instalacje, konstrukcji wsporczych oraz ewentualnie innych elementów budowlanych. Podatek wynosi 2% od wartości ewidencyjnej takich części budowlanych.

Panele fotowoltaiczne na dachu i stojące wolno – czy są jakieś różnice?

Budowlą w rozumieniu przepisów podatkowych jest również urządzenie budowlane, tj. m.in. urządzenie techniczne bezpośrednio związane z budynkiem i niezbędne do jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Należy wyraźnie zaznaczyć, że niedopuszczalna byłaby kwalifikacja do ww. kategorii paneli fotowoltaicznych montowanych na dachach. Jest zasadą w prawie podatkowym, że skoro przedmiot opodatkowania został wyraźnie określony w innym miejscu ustawy, to z innych przepisów nie można domniemywać rozszerzenia tego przedmiotu opodatkowania. A taka by była konsekwencja rozważanej kwalifikacji. 

 

Wobec tego, czy pomiędzy panelami montowanymi na dachach a wolnostojącymi istnieje jakaś różnica w opodatkowaniu? Jak się wydaje, jest pewna, drobna różnica. Można bowiem wyrazić pogląd, że panele fotowoltaiczne montowane na dachu nie mają części budowlanych (tą „częścią budowlaną” jest budynek), a zatem fotowoltaika montowana na dachu w ogóle nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. 

 

Autorem artykułu jest Mateusz Kornacki, Counsel w kancelarii Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy sp. j.

 

Mateusz Kornacki, Counsel w kancelarii Radzikowski, Szubielska i Wspólnicy sp. j. Radca prawny. Swoją praktykę koncentruje na sprawach z zakresu prawa podatkowego, reprezentując klientów w postępowaniach przed organami podatkowymi oraz sądami administracyjnymi. Autor wielu publikacji dotyczących aspektów podatkowych związanych z rozliczeniami prosumentów oraz preferencji podatkowych.  Rokrocznie wyróżniany w międzynarodowym rankingu podatkowym: International Tax Review.